Gregory Feifer - "Afgańska ruletka"

W grudniu 1979 roku przeszkoleni przez KGB komandosi wylądowali w Kabulu, rozpoczynając trwającą dziewięć lat wojnę w Afganistanie. Elitarne jednostki radzieckie starły się z bojownikami islamskimi. Propaganda sowiecka przedstawiała inwazję jako sukces. Jednak w oczach żołnierzy była to upokarzająca, druzgocąca klęska, która niezaprzeczalnie przyczyniła się do upadku Związku Radzieckiego. Jednocześnie barbarzyńskie metody walki z wykorzystaniem napalmu i min zabawek, palenie żywcem cywilów i stosowanie taktyki spalonej ziemi nastawiły wrogo do ZSRR opinię publiczną.
Afgańska ruletka przedstawia konflikt z perspektywy żołnierza frontowego. Gregory Feifer kreśli realistyczny obraz inwazji na surowy górzysty kraj, którego żadne mocarstwo nie zdołało ujarzmić. Historia próby spacyfikowania Afgańczyków wydaje się aktualna zwłaszcza dziś, w kontekście zaangażowania na tym terenie amerykańskich, a także polskich oddziałów.