Jacek Joachim -"Sztylet wenecki"

Ginie profesor historii. Jacek Joachim, jeden z jego podwładnych na uniwersytecie, a przy okazji milicjant, wtapia się w środowisko rodzinne ofiary, szukając tropów zabójcy. Wpada na ślad zaginionego sztyletu weneckiego, wielkiego trofeum, którego historia sięga daleko wstecz w rodowodzie profesora i osób z jego otoczenia. Do pomocy w rozwiązaniu zagadki werbuje młodą pannę, Ewę, która nieświadoma swojej roli pchnie śledztwo na właściwe tory. Tymczasem słoneczna willa profesora staje się niemym świadkiem gier rozgrywanych między grupką bohaterów, z których każdy jest potencjalnym podejrzanym. Kiedy następują kolejne niewyjaśnione i niebezpieczne dla życia śledczych zdarzenia, staje się jasne, że pośród zgromadzonych grasuje przestępca, który w celu zdobycia tytułowego sztyletu jest w stanie poświecić wszystko, w tym nawet cudze życie.