Halina Zawadzka - "Ucieczka z getta"

Relacja dramatycznych przeżyć wojennych — opis ucieczki z getta w Końskich jesienią 1942 i ukrywanie się u polskiej rodziny w Starachowicach. Sugestywny, plastyczny zapis okupacyjnej codzienności, a także bezkompromisowe studium relacji polsko-żydowskich w okresie Holokaustu. We wspomnieniach wyraźźne zagrożenie stanowią Niemcy, ale równie silnie polscy sąsiedzi. Ze strachu i niezrozumienia polskiego antysemityzmu wynikają bezsilnośść i poczucie samotności Autorki. Z drugiej jednak strony pojawiają się wdzięczność i bezbrzeżne oddanie tym, którzy jednak pomagali, narażając własne życie. Historia ta opowiedziana została z kobiecą wrażliwością — silniejsze od gniewu jest tu niedowierzanie, od obezwładniającej rozpaczy – samokontrola. Halina Zawadzka w posłowiu opowiada o tym, że po wojnie odnalazła kobietę, która w tych okropnych latach, postawiona w roli nadzorczyni, znęcała się nad nią i jej żydowskimi koleżankami. Teraz, kiedy chciała odpłacić jej za tamte krzywdy, zobaczyła przed sobą tylko starą, przerażoną kobietę. Zrozumiała wówczas, że zemsta jest bezcelowa – może tylko odwrócić role i z ofiary zrobić oprawcę, ale niczego nigdy nie naprawi.

KSIĄŻKA PRZEKAZANA NIEODPŁATNIE PRZEZ FUNDACJĘ OŚŚRODKA "KARTA"

Sprawdźż dostępnośść pozycji w katalogu on-line

Witamy na nowej stronie internetowej MBP

Witamy na nowej stronie internetowej MBP |Szanowni Państwo
Witam serdecznie na nowej stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pasymiu. Po wielu nieudanych próbach udało mi się znależść chwilkę wolnego czasu aby zaprojektować i wykonać stronę internetową naszej Biblioteki
We współczesnych bibliotekach dzieje się dziś dużo.
Latami zapomniane przez "władze" (nie przez czytelników) stają; się dziś ważnymi ośrodkami życia społeczno-kulturalnego konkurując z innymi instytucjami.
Mam nadzieję, że nowa strona Biblioteki pokaże obraz nie tylko naszej biblioteki, ale wi'eakszości małych Bibliotek w Polsce, które cały czas się zmieniają , dostosowując się do dzisiejszego, coraz bardziej wymagającego odbiorcy.

Dominik Szkoda

Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pasymiu