Philippa Gregory - "Władczyni rzek"

Jakobina zostaje żoną księcia Bedfordu, angielskiego regenta Francji, który zapoznaje ją z tajnikami nauki i alchemii. Gdy się okazuje, że książę interesuje się żoną tylko ze względu na jej zdolność przepowiadania przyszłości, Jakobina znajduje pociechę w młodym giermku, Ryszardzie Woodville'u. Gdy Jakobina zostaje młodą zamożną wdową, kochankowie pobierają się w sekrecie, po czym udają się na dwór młodego Henryka VI, gdzie Jakobina stanie się najbliższą i najbardziej zaufaną przyjaciółką królowej Małgorzaty Andegaweńskiej.
Wkrótce Woodville'owie zyskują prominentną pozycję na dworze Lancasterów, jednakże Jakobina przeczuwa narastające zagrożenie ze strony poddanych szykujących się do buntu. Kiedy król popada w stan tajemniczego snu, w królestwie następuje podział na dwa rywalizujące obozy: królowej Małgorzaty i jej niegodnych zaufania faworytów oraz Ryszarda, księcia Yorku grożącego zawłaszczeniem korony. Jakobina wkracza na zdradziecką ścieżkę wiodącą za linie wroga, gdy bezpieczeństwo jej rodziny i rządów Domu Lancasterów wisi na włosku.

Witamy na nowej stronie internetowej MBP

Witamy na nowej stronie internetowej MBP |Szanowni Państwo
Witam serdecznie na nowej stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pasymiu. Po wielu nieudanych próbach udało mi się znależść chwilkę wolnego czasu aby zaprojektować i wykonać stronę internetową naszej Biblioteki
We współczesnych bibliotekach dzieje się dziś dużo.
Latami zapomniane przez "władze" (nie przez czytelników) stają; się dziś ważnymi ośrodkami życia społeczno-kulturalnego konkurując z innymi instytucjami.
Mam nadzieję, że nowa strona Biblioteki pokaże obraz nie tylko naszej biblioteki, ale wi'eakszości małych Bibliotek w Polsce, które cały czas się zmieniają , dostosowując się do dzisiejszego, coraz bardziej wymagającego odbiorcy.

Dominik Szkoda

Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pasymiu