Tytuł

Dlaczego "Taksówka pełna poezji"

Pan Tadeusz Bala będąc całe zawodowe życie kierowcą, taksówkarzem został dopiero na emeryturze. Pomimo tego, większość mieszkańców Pasymia zapamiętała go właśnie jako taksówkarza.

Warto zatrzymać się w tym miejscu na chwilę, uświadamiając sobie rolę jaką odgrywał zawód taksówkarza w latach 80 i 90. Zawsze gdy mówię młodzieży o taksówkach w Pasymiu ta patrzy na mnie z niedowierzaniem. Jak to ? Taksówki ? W niespełna trzytysięcznym mieście, które można przemierzyć z jednego krańca na drugi w półgodziny na piechotkę?

Dziś już ich nie ma ale kiedyś rzeczywiście były ... I dumnie stały pod ówczesnym Gminnym Ośrodkiem Kultury. I ludzie z nich korzystali .A to jak trzeba było podjechać do oddalonej o kilka km stacji PKP, a to na niedzielną mszę św. a to wtedy jak ktoś o własnych siłach nie mógł wrócić do domu z gospody (której notabene dziś też już nie ma).

W dzisiejszych czasach gdy w każdej albo w prawie każdej rodzinie jest samochód, zawód taksówkarza wydaje się być jak każdy inny. Kiedyś zawód ten z racji słabego rozwoju motoryzacji w naszym kraju miał w sobie coś ze służby. Bynajmniej nie tylko taksówkarze, ale każdy, kto miał samochód czuł niepisany obowiązek pomocy niezmotoryzowanym

Tak też swoją pracę traktował Pan Bala. Jako służbę innym. Często bezinteresowną, za zwykłe "dziękuję". Nigdy nie odmawiał wykonania kursu nawet gdy był po pracy a nawet wtedy gdy telefon dzwonił w środku nocy. Wracając z kursu nigdy nie omieszkał za darmo zabrać po drodze przygodnych pasażerów. Często zabierał też dzieci na przejażdżkę, bo w "szarych" latach 80 zwykła podróż samochodem była dla nich nieziemską frajdą.

Stąd właściwie już krok do poezji. Do traktowania wszystkiego dookoła z miłością i szacunkiem. Pochylenia się nad urodą otaczającego świata i nad pięknem drugiego człowieka. Jednym słowem do niecodziennego traktowania codzienności. Do prawdy o życiu takim jakim jest. Życiu krótkim i przemijającym ale jednocześnie dzięki naszym dobrym uczynkom pięknym, szlachetnym i nieśmiertelnym.

Zapraszam zatem wszystkich odwiedzających tą stronę do "taksówki pełnej poezji"

Dominik Szkoda
Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej
W Pasymiu

 

 

projekt i wykonanie strony: Dominik Szkoda - Miejska Biblioteka Publiczna w Pasymiu ©2010-2011