David Downing - "Dworzec ZOO"

"Dworzec Zoo" to pełna napięcia i nagłych zwrotów akcji powieść szpiegowsko-kryminalna o zwykłym człowieku, żyjącym w niebezpiecznym miejscu, w niebezpiecznych czasach.
Gdańsk, rok 1938. Nad Europą gęstnieją chmury nazistowskiego szaleństwa, które już wkrótce pogrąży świat w krwawym chaosie.
Dziennikarz John Russel, mieszkający w Niemczech, z rosnącym niepokojem obserwuje zbliżającą się burzę. Nie chce jednak opuszczać Niemiec, w których mieszka od lat, i które uważa za drugi dom. Trzyma go tutaj nie tylko miłość do syna z pierwszego małżeństwa, ale i związek z piękną aktorką, Effi Koenen.
Kiedy podczas wizyty w Gdańsku otrzymuje zlecenie na napisanie serii artykułów dla moskiewskiej Prawdy, nie podejrzewa, że stanie się obiektem zainteresowania zarówno gestapo, jak i wywiadów - brytyjskiego oraz sowieckiego.
Po sfingowanym samobójstwie znajomego dziennikarza, Russel staje się jedynym posiadaczem niebezpiecznych tajemnic, które zamienią jego dotychczasowe życie w ciągłą ucieczkę.